Nikki1919 Nikki1919
  • 13-09-2019
  • Mathematics
contestada

Jessica bought a soft drink for 2 dollars and 6 candy bars she spent a total of 14 dollars how much did each candy bar cost?

Respuesta :

gianna1010010
gianna1010010 gianna1010010
  • 13-09-2019

Answer:2 per candy bar

Step-by-step explanation:

14-2=12 12/6=2

Answer Link

Otras preguntas

How many different kinds of amino acids make up proteins?
Why is there no drag in space?????? Help me please!!! Thanks!!!
What are the two major processes used to select delegates to national conventions?
Why did Herbert Hoover loose the 1932 Presidential Election?
the measure of abc is 60. find the value of x
Can you help me find the answer to this problem?
Explain why a food that has more calories will give a person more energy
Which sentence belongs to the conclusion of a memoir? A I would stand by the pool until my coach coaxed me to jump in. B I would practice kicking in the shallow
NEED HELP PLEASE SOMEONE!!!! Joshua has a ladder that is 11 ft. long. He will lean the ladder against a vertical wall. For safety reasons, he wants the angle th
Alexa spins a spinner that is divided into equally-sized red,green, and blue sections. what is the probability that Alexa spins orange?