samna samna
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

a 24 oz soda costs $1.25 at this price, how much would 10 ounces cost

Respuesta :

Cricetus
Cricetus Cricetus
  • 08-09-2019

Answer:

10 oz will cost  $0.52

Step-by-step explanation:

given that a 24 oz soda costs $1.25 at this price. we are asked to determine the how much would 10 ounces cost.

24 oz costs : $1.25

1 oz cost : $1.25/24 =$0.052

10 oz will cost : $0.052 x 10 = $0.52

Answer Link

Otras preguntas

A study finds that there is a positive correlation between height and math test scores. The researcher concludes that taller people are better at math. However,
Souta’s grandfather passed away six months ago. Since then, Souta has struggled to feel happy and cannot eat. What step should Souta take first to improve his m
72 students choose to attend one of three after school activities: football, tennis or running. There are 25 boys. 27 students choose football, of which 17 are
PLEASE HELP ASAP What are the three stop codons? What is the start codon?
How did the Ku Klux Klan impact the South after the Civil War? PLEASE HELP!
Enter the coordinates of the point on the unit circle at the given angle. 150 degrees. please help!
72 students choose to attend one of three after school activities: football, tennis or running. There are 25 boys. 27 students choose football, of which 17 are
Plzz help Solve for x x ÷3 3/10 =2 2/5
Can someone help me with this question
You need to find the distance across a river, so you make a triangle. BC is 943 feet, m∠B=102.9° and m∠C=18.6° . Find AB.