sinai59
sinai59 sinai59
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

Fred spends $3.15 on 4 1/2 pounds of peanuts. How much did he pay for each pound of peanuts

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 05-09-2019

Answer:

3.15/4.5 = .70 per pound of peanuts he paid for

Answer Link

Otras preguntas

If g(x)= 3x-1 solve for x when g(x)=-20.
Louis bought a laptop for$720. It was marked $90off because it was anopened product. He alsogot a 15% discount, whichwas taken off the originalprice. What was t
-x^2+26х-25=0 Через дискриминант пожааалуйста заранее спасибо
Sara goes on a slingshot ride in an amusement park. She is strapped into a spherical ball that has a radius of 3*10^2 centimeters. What is the volume of air in
Can you please help me on -6(7v-5)-3=3(v-6)
Lena reflected this figure across the x-axis. She writes the vertices of the image as A'(−2, 8), B'(−5, 6), C'(−8, 8), D'(−4, 2). Lena is incorrect becauseA) sh
The Articles of Confederation provided for A. a national Congress. B. each state having one vote in Congress. C. unanimous approval by the states to amend the A
Where did Thomas Jefferson’s ideas come from
Rudy lives behind the train depot in a cheap apartment in a run-down building. He gets quite a few upper respiratory infections, and he suspects that these coul
What is the purpose of the designating opinion of the Supreme Court? A. It has no real purpose upon the court B. Creates a blinding precedent for future ruling