zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

Which sequence is an example of an arithmetic sequence? A 5, 10, 20, 40, 80, ... B 5, 10, 15, 20, 25, ... C -3, -6, -18, -54, ... D 20, 10, 5, 2.5, ...
how many grams of aluminum would be in 3.0 moles of aluminum?
How did the Bubonic Plague impact the power of the Roman Catholic Church in western Europe?
Which of the following is a disadvantage of radio?
If a transformer has 5000 turns on the primary circuit, 3000 turns on the secondary and the primary circuit voltage is 120 volts, what is the secondary circuit
what is the frequency of blue light that has a wavelength of 450 nm?
A positive problem may be viewed as a(n
mention 7 ICT gadget ​
Do you think Q-Cells could have avoided its current financial troubles? What could they have done differently?
Hshshdh pls awnser as soon as possible