trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

How did the Great Depression begin?
can a sequence be both arithmetic and geometric at the same time
Which of the following was a main source of food for Folsom Man? A. Giant Bear B. Woolly Mammoth C. Deer D. Whale
-6(9x + 5) - 3x + 4x = -408 + x Solve for X. Please help!! Best answer will get brainliest!!! :)
While being a tireless worker for civil rights, Dr. Benjamin E. Mays would have been MOST likely to impact people what kind of people? A) nurses B) students C
Due to the printing press and with more access to books, the literacy in Europe increased true false
What is the definition of liability insurance? A. Insurance that protects an owner from claims that result from an accident this is his / her fault. B. Bound by
What other types of testing can be done to confirm with little doubt the origin of the food contamination?
At one store julia saves $15 with a coupon for 60% of her total purchase at another store the $17 she spent on books were 85% of her total bill how much did jul
How did the US government react to the Supreme Court’s finding in Worcester v. Georgia? A) The US government illegally forced American Indians to move off their