metz24
metz24 metz24
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

if 8 markers cost $20 what is the cost of 12 markers

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 02-07-2019

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Find the cost per marker.

Given: 8 markers = $20

Divide 8 from both sides.

Let x = amount of markers.

(8x)/8 = (20)/8

x = 2.5

Each marker costs $2.50

Now, multiply 12 with $2.50

2.50 x 12 = 30

$30 is the cost of 12 markers.

~

Answer Link

Otras preguntas

Match each excerpt from H. G. Wells's The Time Machine with the theme it expresses. humankind and nature good versus evil horrors of science evolution soci
Find all solutions and solutions in interval[0,2pi)
Does photosynthesis or ce produce carbon dioxide
When rice producers from china sold rice for a lower price in japan as compared to the price charged in china, it appeared the chinese rice producers were engag
Nigel, Angus, and Albert bought packs of hockey cards and split them in a ratio of 3:4:5. Nigel has 14 fewer cards than Albert. How many cards did the boys have
Volume an Surface Area Define In own words?
match(A)invention effectively ended the era of the Cowboys’ long “drives" and the open range system (B)conflict in 1890 that resulted in the massacre of over 30
which of the following conditions will maximize the amount of interest you earn A: ahigh interest rate &long time period B: a high interest rate & short
two questions, twenty per question! 1. After 3 years, what is the total amount of a compound interest investment of $5,000 at 4% interest, compounded quarterly?
2.5 times .76 show the work