jcasamichana22
jcasamichana22 jcasamichana22
  • 14-06-2019
  • Mathematics
contestada

Jill bought a pound of strawberries for $4.00. What is the price, in dollars, per ounce of strawberries? (1lb = 16 oz)

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 14-06-2019

Answer:

$0.25/lb

Step-by-step explanation:

Convert 1 lb to 16 oz mentally.  Then the unit cost of the berries is

$4.00

------------ = $0.25/lb

16 oz

Answer Link

Otras preguntas

Which line is perpendicular to the line y=2/3x +3? Y=2/3x-1 Y=-2/3x+1 Y=3/2x+7 Y=-3/2x+7
Divide.(10a^4-5a^3) / 5a
What Is a Cause-Effect Essay?
In Seven Ages of man by William Shakespear What do you mean bySighing like furnace,with wipeful balladMade to his mistress eyebrow,Then the soldierJealous in ho
An elevator is used to either raise or lower sacks of potatoes. In the diagram, a sack of potatoes of mass 10 kg is resting on a scale that is resting on the fl
The smallest and the largest whole numbers that round to 70 when rounded to the nearest ten. What are the numbers....
What Does 'House Poor' Mean?
does a polygon usually have more sides or more angles. Explain.
What value was there in predicting the properties for gaps in Mendeleev's table?
what is national library week?