mathgeek5
mathgeek5 mathgeek5
  • 03-05-2016
  • Mathematics
contestada

Sandy has box of chocolates. Box cost $2.00. In box has 8 chocolates. How much does each chocolate cost.

Respuesta :

fruitista
fruitista fruitista
  • 03-05-2016
so you must find individual prices.


Start by doing the price($2.00)divided by the amount in box(8) 


you should get 0.25 or 25 cents per chocolate
Answer Link
sam1022
sam1022 sam1022
  • 03-05-2016
Divide $2.00 by 8 and your answer is $0.25
Answer Link

Otras preguntas

Describe all lab equipment which would be required if you wanted to heat a chemical to 1500ºC. Can your explain in detail?
is freshwater drum a consumer
According to one acid-base theory, a base is an(A) [tex]H^+[/tex] acceptor(B) [tex]Na^+[/tex] acceptor(C) [tex]H^+[/tex] donor(D) [tex]Na^+[/tex] donor
What number should be added to the expression x^2 + 14x to change it into a perfect square trinomial? Can you help me with this?
How do ocean currents affect climates in Japan
Which is greater 0.4 or 0.2
Angle 1 and angle 2 are a linear pair. Measure of angle 1 = x-36, and measure of angle 2 = x+84. Find the measure of each angle.
is freshwater drum a consumer
Tamara is reviewing recent orders at her deli to determine which meats she should order. She found that of 1,000 orders, 450 customers ordered turkey, 375 custo
what is 8x squared = 56 rounded to the nearest tenth equal?