bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

If your blood pressure is more than ____, you have high blood pressure. A. 90 over 140 B. 140 over 90 C. 180 over 280 D. 280 over 180
Confirm the quantities are proportional in the following rates. 51 miles in 3 hours and 93.5 moles in 5.5 hours
Select the hypothesis of the conditional statement. if it rains on sunday, then we will stay indoors. a. it rains on sunday b. we will stay indoors
how are environmental issues related to scarcity and opportunity cost
Choose the definition of: Export A. to send out B. to keep mobile C. To send in D. to move about
ax + 3b = 2f <br />Solve for x.<br />
What are the chemical elements necessary for life?
How many composite numbers are between 1 and 100?
how many times larger is the mass of the sun than the mass of mercury?
question number 2 Which list of decimal numbers is in ascending order? A. 0.13, 0.31, 0.04, 0.5 B. 1.411, 1.2, 1.056, 1.007 C. 12.252, 12.26, 12.387, 12.4 D. 6