jessie5380 jessie5380
  • 14-04-2019
  • Mathematics
contestada

How do u do this?? What’s the answer???

How do u do this Whats the answer class=

Respuesta :

iamjadetulip
iamjadetulip iamjadetulip
  • 16-04-2019

Answer:

A. c = 0.31b

Step-by-step explanation:

$7.44 = 24 juice bottles

[Divide by 24 on both sides]

$0.31 = 1 juice bottle

The cost is equal to the amount per juice bottle times the number of juice bottles, so:

c = 0.31b

(A trick to use when you don't know the answer: If there are multiple answers with the same numbers but the decimal places are in different places, it is probably one of those answers.)

Answer Link

Otras preguntas

Is hydrogen bonding an actual type of bond?
There is a line whose slope is 1 and whose y-intercept is -10 .What is its equation in slope-intercept form?
Why do the hymenoptera (ants, bees and wasps) and so many instances of complex social and eusocial species?
Dos personas necesitan una habitación
-16 + -8 help me plzzz
The OBD-II catalytic converter monitor uses _______ sensor(s) to monitor catalytic converter efficiency. A. front and rear catalyst temperature B.
5. Given that side A and side E are of equal length, find a positive value for x. Show all work.
Business owners sell _________ to investors, which are shares in their companies.
Luis is five years old and tries to dress and talk like his father, whom he admires. this makes him feel "grown-up" and invincible. luis is exhibiting which def
Nike outsources the manufacturing of its athletic shoes and apparel to manufacturers throughout the world. it needs an effective __________ communication channe