kelly2397 kelly2397
  • 11-04-2019
  • Mathematics
contestada

Pier bought eight lemons for six dollars. What was the cost for one lemon?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 11-04-2019

Answer:

Each lemon costs $0.75

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the number of lemons.

$6/(8 lemons) = $0.75 per lemon

Answer Link

Otras preguntas

Please look at the image
pls pls pls pls help me pls I will give brainlist Please define (provide the meaning) the following forms of rocks: 1. Igneous Rocks 2. Sedimentary Rocks 3. Met
Which costs the most: 12 cat toys, 4 bags of cat food, or 3 litter boxes? Explain.
Which statement best describes how the story's plot influences the narrator in "Homesick”? Andrea's comments about boys pressure the narrator to alter her view
Directions: Write your answer in the box. Do not use spaces. Find the volume of the microwave popcorn box when the length is doubled. XOTIR FOPCOXE h = 6.25 in.
Which molecules would you expect to find at the top of the diagram?
Identify and describe three events that led up to the Civil War. It's due today plz help me and I'll mark Brainliest answer and give credit for the best answer
I need help with this
true or false: when multiplying radicals, you multiply the radicands together and the numbers outside the radicals together
1 Select all the shapes that always have pairs of perpendicular sides. hexagon parallelogram rectangle rhombus square trapezoid