jcgoodin2000 jcgoodin2000
  • 05-04-2019
  • Mathematics
contestada

jim pays $75 pqe minth for a phone plan plus an additional 0.30 per minute. write an expression representing the cost per month ​

Respuesta :

laurellee27
laurellee27 laurellee27
  • 05-04-2019

Answer:

y = 75 + 0.3x

Step-by-step explanation:

y = cost

75 is a constant - He will always have to pay $75.

0.3 = 0.30 per minute

x = number of minutes

y = 75 + 0.3x

Answer Link

Otras preguntas

which person could be practicing anabaptism
Find the unit rate to the nearest cent per ounce. Compare. 7. a. A 24-ounce box of comfiakes costs $4.59
Show me how to solve 172 times 6
which term is also known as a runny nose?
Please help................. :)
Where did Champlain's travels along the St. Lawrence River take him to?A. Present-day Alaska B. LouisianaC. The Great Lakes regionD. Alabama​
Why was steerage considered the worst accommodations on ships traveling from Europe to America?
if an object accelerates from rest what will its velocity be after 12.3 s if it has a constant acceleration of 4.6 m/s
Which has eukaryotic animal cells?
Where does the energy in glucose come from ORIGINALLY?