kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

constitution is the fundamental law of the country. why
What volume of silver metal will weigh 2.5 kg? The density of silver is 10.5 g/cm3.
Can somebody please help me I need to turn this in. In 10 mins
Sallie Woo worked these hours last week: Monday, 10; Tuesday, 8 1/4; Wednesday, 9 1/2; Thursday, 6; Friday, 8; Saturday, 5. Sallie is paid $11.40 per hour for r
get Money for answering this :)
Jared Beverage Corporation uses a process costing system to collect costs related to the production of its celery flavored cola. The cola is first processed in
In the civil war of 1642-45, the Cavaliers fought on the side of _____.
write a decimal numberral for 3/5​
what is the biggest diffence between the geocentric and heliocentric models of our solar system?​
Help pls. Help pls. Help pls.