cathy7636 cathy7636
  • 11-03-2019
  • Mathematics
contestada

IRENE BOUGHT SIX POUNDS OF FISH FOR $12.90.BASED ON THAT COST,HOW MUCH WOULD 3.4 POUNDS OF THE SAME FISH COST?

Respuesta :

cblue8282 cblue8282
  • 11-03-2019

Answer:

$7.31

Step-by-step explanation:

Considering this, we can do 12.9/6, which shows us that one pound of fish is $2.15.

Then, we multiply 2.15*3.4, which is $7.31.

Answer Link

Otras preguntas

Which type of figurative language is used in the following quote? "You're going to talk us into a grave." a. simile b. metaphor C. personification d. hyperbole
If the original quantity is 8 and the new quantity is 4​, what is the percent​ decrease?
The opening paragraphs best establish which of Oscar Wilde's values: O There is no such thing as a moral or immoral book O Beauty has value The role of the work
please help, i need the answer soon
If average household income increases by 10%, from $50,000 to $55,000 per year, the quantity of rooms demanded at the Triple Sevens from rooms per night to room
Calculate the average induced voltage between the tips of the wings of an airplane flying above East Lansing at a speed of 885 km/h. The wingspan of the airplan
Congress sent the Olive Branch petition to King George III to help resolve conflicts between the colonies and Parliament. Congress moved to issue a formal decla
How can a poem teach about real places and events?
Can someone hlp me fx my rrblx
African-American soldiers served courageously in nearly every battle of the Civil War. true or false