madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

You currently have $800, and you need $1,200 to rent an apartment. If you are investing at a rate of 5%, how long will it be before you can move?
5x - y = -2 - 5x + y = 2 Solving systems of linear equations
the four functions of a cell are called
Valley Company’s adjusted trial balance on August 31, 2017, its fiscal year-end, follows. Debit Credit Merchandise inventory $ 41,000 Other (noninventory) as
Find the sum horizontally. (3x - x - 2x)+(-x' - 3x)=
How would you describe the quality of life for the average person living in Bolivia, currently and historically?
The dipole moment of the water molecule (H₂O) is 6.17 × 10⁻³⁰C⋅m. Consider a water molecule located at the origin whose dipole moment [tex]\bold{p}[/tex] points
where do the bad witches live in the wonderful wizard of oz
Choose the Right Word: From the words in this unit, choose the one that best completes the following sentence: In his opening , the talk-show host often pokes f
How do the Minoan and Mycenaean civilizations differ from the civilizations of Mesopotamia?