tkrollins17
tkrollins17 tkrollins17
  • 16-02-2019
  • Mathematics
contestada

Aspirin is sold in boxes of 24 for $3.69, 50 for $5.49, 100 for $8.29, and 150 for $11.99. Which box has the best unit rate.

A.box of 24

B.box of 150

C.box of 100

Respuesta :

fatherbamboo
fatherbamboo fatherbamboo
  • 16-02-2019

Answer:

THE ANSWER IS B

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the product of (9)(-9)(-1)?
The paper pet population undergoes a mutation that causes ROUND teeth.
50 apples cost $25 how much would it cost for 75 apples
how much is 20 plus 10
The two part naming system that Linnaeus developed, classifies organisms by their __________ and________.
simplify 6x^3/2x help show work
And arithmetic sequence has a first term of 10 and the sixth term of 40. What is the 20th term of the sequuence?
What style would you use to write a text message to a coworker and friend?
Breaking history into distinct periods of time is an example of
What effect did industrialization have on both the North and the South? Explain how it changed BOTH ( with many details) Think about Social and Living changes