riveneal riveneal
  • 11-02-2019
  • Mathematics
contestada

Jacob price 4 muffins for $5 what is the cost of 7 muffins​

Respuesta :

Flawlessglameriss
Flawlessglameriss Flawlessglameriss
  • 11-02-2019

Answer:

$40 is thy answer

Step-by-step explanation:

Answer Link
cromewhispere
cromewhispere cromewhispere
  • 11-02-2019

Answer:

so the price would be $5.60

Step-by-step explanation:

the ratio is 1:.8

so all you have to do is multiply 7 by .8 and you get

5.6

hope this helps please make brainliest

Answer Link

Otras preguntas

24. Country roads may require a different approach than driving in the city. true or false
What does a Federal circuit judge do?
the water level in a bathtub is directly proportional to the time that the water has been running. If the water level is 4 inches after 5 minutes, what is the w
Julie bought 12 flowers from one store and 18 flowers from another store. She divides all the flowers equally among 5 vases. How many flowers does Julie put
The box is a square. Its perimeter is 48 inches. The pizza has a circumference of 37.68 inches. What is the difference in the AREA of the pizza and the AREA
can someone help with this question? thanks
Is it possible for the function f (x) = 5 · 2x to have an output of 200? if so, what input gives this output? if not, justify why not?
$59 cell phone number with a 10% discount
Decide si se usa el verbo correctamente. Ayer yo iba al parque a correr. correct incorrect depends on the intended meaning
The net charge on a sulfide ion (s2-) explain how this ion obtains its charge your answer should include a discusion of subatomic particles