dmccray3357 dmccray3357
  • 02-02-2019
  • Mathematics
contestada

A gallon of apple juice cost $7 a pack of eight 4.23oz box of apple juice $2.39 which is a better deal

Respuesta :

bunnymarshmarloykw47
bunnymarshmarloykw47 bunnymarshmarloykw47
  • 02-02-2019
To find the answer, we first need to convert the products to the same unit:

1 gallon = 128 oz

We can then find which is a better deal by comparing the how much ouncesa dollar can buy.

A dollar can buy:

128÷7
=18.285..
≈18.3 oz

The total amount of ounces for eight box of apple juice:
4.32×8
=34.56 oz

For boxes of apple juice,a dollar can buy:

34.56÷2.39
=14.46..
≈14.5 oz

As the volume of a gallon apple juice is higher than boxes if apple juice (18.3>14.5), a gallon of apple juice is a better deal.

Hope it helps!
Answer Link

Otras preguntas

How do I solve n^2-5n-14=0 by factoring
what does 'sleeping with the enemy' mean?
The inequality 6(x + 2) > 7(x − 5) is equivalent to which of the following inequalities? A. x < −23 B. x < 07 C. x < 17 D. x < 37 E. x < 47
How many irrational numbers are there between 1 and 6 ? F. 1 G. 3 H. 4 J. 10 K. Infinitely many
How many irrational numbers are there between 1 and 6 ? F. 1 G. 3 H. 4 J. 10 K. Infinitely many
Jerome, Kevin, and Seth shared a submarine sandwich. Jerome ate 1/2 of the sandwich, Kevin ate 1/3 of the sandwich, and Seth ate the rest. What is the ratio of
what does it mean to win 'fair and square'?
factor completely w^4-2401
in the following equation, which product is a diatomic molecule 2Na+2 HCl. 2NaCl+H
'What is the surface area, in square inches, of an 8-inch cube? F. 512 G. 384 H. 320 J. 256 K. 192'