contestada

a store sells 1/3 pound of asparagus for $.75. You need to buy 5 pounds How much will u pay? Draw a modell or explain step by step pleasee!!

Respuesta :

Answer:

$11.25


Step-by-step explanation: multiply .75 by 3 then multiply that answer by 5 and get your answer.