lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

maybeemmamay
maybeemmamay maybeemmamay
  • 03-01-2019

Answer:

$2.03

Step-by-step explanation:

What I did was I took .58 and times it by 3.5 to get the answer $2.03.

Answer Link
RockieHahn
RockieHahn RockieHahn
  • 03-01-2019

Answer:

$17.46

Step-by-step explanation:

To find the Answer first find how many pounds are in 3.5 gallons.

In one gallon there are 8.6 pounds of milk, according to a quick google search.

Next multiply 8.6 pounds by 3.5 gallons

8.6*3.5= 30.1 pounds

Then multiply 30.1 pounds by $0.58

30.1 * $0.58= $17.45800

Now we round to the nearest hundredth

$17.45800≈ $17.46

Answer Link

Otras preguntas

in what ways did the sea shape Greek culture, Myth, economy, and trade?
How do you find a Mark-up or Mark-Down for retail prices? For example; Original price; $279.99, Mark-down: 75%. And can someone please show how its done? Thanks
What is the cultural context of the waltz? (Dance)
Babe, the pig, sings what Christmas song in the movie "Babe" ?
Jerusalem (what started there)
Which is greater 45/100 or 6/10? Please Answer :D?
which sentence is in natural order? -Are the tomatoes ripe yet? -Ask the farmer if he has any corn. -Do you have any fresh eggs for sale -Behind the weathered b
Ten birds were sitting in a tree and a hunter shot one. How birds many were left in the tree? I will say the answer If you people Give up :D
Find the GCF of 200 and 75. A. 15 B. 25 C. 50 D. 75
What is the sale price? $99 watch with a 40% discount