lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

An array of 100 elements is to be sorted using the bubble sort in the modules (the one that tests the return value of floatLargestToTop() to see if it can retur
What your thoughts about young teens (13 and above) working ? Do you think its fair ? Give me a reason why ?
Choose which sentence is most informal A) May I review your science report? B) Can I check out your science homework? C) Could I read over your science homework
The investments in the Already Been Counted Fund have a current market value of $600 million. The fund also has liabilities that total $40 million. If this mutu
what was the civil war
A square has side length (x+5) units. What is it’s area
Dawn wrote her newspaper article about the local bank CEO's alleged transgressions without the final approval from her editor. Days later, it was proven that th
The amount of money invested in a retirement fund is an example of which of the following?
A book falls from a desk. Which graph BEST represents the book’s change in potential energy?
Hemberger Corporation currently produces baseball caps in an automated process. Expected production per month is 20,000 units, direct material costs are $1.50 p