spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

How many times greater is one mile than one foot
An increase in investment __________. lowers interest rates increases current consumption expands the productive capacity of the economy leads to inflation
what is a synonym for a person who is an instrument
Which describes Patrick Henry, Sam Adams, and Thomas Paine? A. U.S. presidents B. military leaders during the American Revolution C. patriots who helped spark t
What are the steps to extract metal from the earths crust
How is the cell cycle important to some unicellular organisms?
Which image marks the shift in the speaker's mood in "The Rainy Day"? A. "Behind the clouds the sun is shining" B. "My thoughts still cling to the moldering
In their colonies, the French practiced indirect rule, relying on native princes and local troops. True or False?
is spelling a subject
Which document is referred to as the “supreme law of the land”? US Constitution Bill of Rights Declaration of Independence First Amendment