kimmykbaby kimmykbaby
  • 11-12-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy 8 apples for $4 how many can you buy for $10

Respuesta :

burkes01
burkes01 burkes01
  • 12-12-2018

Answer: 20 apples, because if you say 8 apples=$4, then that means 2 apples =$1, so $10=20 apples


Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

What was one reason mexico encouraged settlement in texas
Which problem was demonstrated by events at rosewood in 1923?
Tuskegee airmen names
Interpreting during the listening process is the same as
If i give you a 5% sucrose solution and a 10% sucrose solution, in which is the water less concentrated?
A hotel room cost $88 per night and you are getting 2 rooms for 6 nights for the group on your trip. What is the total hotel bill, without tax and fees? a. $10
The quadratic equation 2x^2 + bx + 18 = 0 has a double root. Find all possible values of b.
En un grupo de 100 personas 2/5 prefieren sopa de pollo, 4/10 prefieren comer hornado, y el resto prefiere fritada. A) ¿Qué parte del grupo prefiere fritada? B)
Meagan was promoted to vice-president of a major electronics manufacturer. Two days before the promotion, she had given an excellent speech highlighting her man
Was the declaration an objective and unbiased statement of the American-British conflict?