ariel98779 ariel98779
  • 03-12-2018
  • Mathematics
contestada

Marco paid $22.62 for 7.8 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas

Respuesta :

47annakendrickx
47annakendrickx 47annakendrickx
  • 03-12-2018

Answer:

$2.90

Step-by-step explanation:

22.62/7.8=2.90

Answer Link
ashmi05 ashmi05
  • 03-12-2018
The price of one gallon is $2.90
Answer Link

Otras preguntas

information about tigers
luisa has 183 pennies. hert dad gives her 128 more write a number sentence to show many pennies luisa has now
Solve for x/4-x+2/6=x/3
eight Bluefin tuna comprise 5% of the total tuna catch. How many tuna were caught in total?
How do you write I am 10 years old in japenese ( hiragana )
[(24+16) divided by 8 times 5)]=? Please answer pllleeeaaaasee.
Solve the equation:  4 1/5 + b = 9 3/5
what does the expression "what ever floats your boat" mean?
Solve the equation: 1/4 + w = 6 1/3
if the proper dosage of a drug is 2.0mg/kg of body weight, how many milligrams (mg) of the drug would a 110 lb individual need? (5%)