karennvicc1397 karennvicc1397
  • 15-11-2018
  • Mathematics
contestada

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 dollars, What is the cost of 1 goldfish?

Respuesta :

nadjab25 nadjab25
  • 15-11-2018

if you can get a bag of 12 goldfish for 3 dollars then for 1 dollar you could get  1/3 of 12 goldfish or 4 goldfish. 1 dollar got you 4 fish so one fish should cost 1/4 of a dollar or 25¢

Answer Link
suspho
suspho suspho
  • 15-11-2018

Question

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 dollars, What is the cost of 1 goldfish?

--------------------

total cost : quantity = unit price

3 : 12 =

0.25 (cost of 1 goldfish)

Answer Link

Otras preguntas

6/7 and 18/21 are the ratios equivalent.
The leg's force forward on the foot= 500N The foot's force forward on the ball= 500N The ball's force back on the foot= 500N What is the net force on the ball?
Describe what matter is
What do we call the religion of the ancient Hebrews? A. Buddhism B. Hinduism C. Christianity D. Judaism
20 POINTS! A circle is cut out of a piece of plywood that is 10 in. square. The scrap is thrown away What is the area of the circle. How many square inches are
what is the gcf of 86,129,and 215
when you add 18 to 1/4 of a number you get the number itself
¿Qué no debe estar en la mesa? A. el tenedor B. el plato C. la sal D. el camarero
15% of what number is 12
whats 48.7 divided by 1.2