washimusa washimusa
  • 15-11-2018
  • Mathematics
contestada

You can buy 7 pillows at Jensen's for the same price that you can buy 6 pillows at Harrison's. If one pillow costs $21.21 at Harrison's, how much does one pillow cost at Jensen's?

Respuesta :

sucidicalp6oqjn
sucidicalp6oqjn sucidicalp6oqjn
  • 15-11-2018

$3.03 since 21.21 divided by 6 is 3.535 ($3.53) and 21.21 divided by 7 is 3.03

Answer Link

Otras preguntas

What two points did clark clifford memorandum to president johnson make?
how many cells are in the body
What happened around the time of sputnik?
What is 5 17/20 as a decimals
Which leader restored the Church of England? Elizabeth I, Henry VIII Mary I Mary,Queen of Scots
Who was the leader of soviet union during cold war?
What new tactics did the germany army use in world war 2 to change warfare?
Which sentence best explains how this painting reflects the changes in England in the 1800s?
at what point on the curve y=x+2cos x is the tangent horizontal in the interval [-2pi, 2pi]
Read the passage. The floor was a patchwork of odd-shaped wooden slats that rose in the middle and dipped toward the front and back doors, where they butted ag