granatohannah1626 granatohannah1626
  • 14-11-2018
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of 3.50 for 4 muffins.What is the price per dozen

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 14-11-2018
Price for 1 muffin
[tex]3.50 \div 4 = .875[/tex]
1 dozen is 12, so the price for a dozen
[tex].875 \times 12 = 10.50[/tex]
Price per dozen is $10.50
Answer Link
deweysarah2
deweysarah2 deweysarah2
  • 14-11-2018

if im reading this right , its $1.25

Answer Link

Otras preguntas

What is the length of line segment kj ?
1.You roll a fair six sided die twice.What is the probability of rolling a 3 and then a 5? A.1/3 B.1/6 C.1/12 D.1/36 2.What is the number of possible outcomes i
what is the 52nd term for the following sequence ? 14,6,-2,-10,-18
What branch of science would a scientist be interested in if he or she studied animals that live in the water?
Margaret goes to the county fair with $35. Rides cost $3 each. Write an equation that gives the amount of money m that Margaret has as a function of the number
As both federal and state courts settle cases involving constitutional questions, they interpret the meaning of the Constitution. This is known as the power of
What happens after Peggy and Maddie write the letter to Wanda?
What.... I need help...
How do Spanish South America’s government compare with the of the United States
What is m∠C? Enter your answer in the box.