josephcfaucett5487 josephcfaucett5487
  • 14-11-2018
  • Mathematics
contestada

The cost of 15 ounces if chees is $6.00 what is the cost of 12 ounces of cheese

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 14-11-2018

Hi!

We will solve this using proportions. Let x be the cost for 12 ounces of cheese. We will start like this:

15 ounces : 6 $ = 12 ounces : x $

x $ = (6 $ * 12 ounces)/15 ounces

x $ = 72 $/15

x = 4,8$

The cost of 12 ounces of cheese is 4,8$.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

3x+6y=-18 2y=3x-22 Complete the second equation below so that the terms in the system align. 3x+6y=-18 ___x+____y=____
Choose the point-slope form of the equation below that represents the line that passes through the point (-1, 6) and has a slope of -3. y - 6 = -3x - 3 y - 6
what is the theme and tone of annabel lee?
Leukocytes and platelets make up about this percent of the blood volume?
What is a works cited page? Citations within the paragraph The rules of citing sources The research paper Last page of the paper that lists the resources used a
Write an equation of the line that passes thru (4,9) and is parallel to y=2x+5
Ford Motor Company sells the Fusion SES for $24,400. The Fusion Hybrid sells for $29,975. What is the percentage increase in price for the Hybrid over the Fusio
Two ways humans may impact the nitrogen cycle, be sure to clarify if the human impact is positive or negative
Which pair of triangles are congruent by ASA
Caregivers give the _____________ children need to grow emotionally.