franirez512fr51 franirez512fr51
  • 11-09-2014
  • Mathematics
contestada

Grapes coast $1.99 per pound
Write an expression for the cost of g pounds of grapes ?

Respuesta :

Dracstar Dracstar
  • 11-09-2014
$1.99 :1 Pound
(I used a ratio)
Answer Link
csantiago122597
csantiago122597 csantiago122597
  • 11-09-2014
multiply 1.99 by g which is the number of pounds and it should look like 1.99g keyword: per
Answer Link

Otras preguntas

can some help me better to remember the map of Europe ?
0.632 in two other forms?
do u guys know the answer for 4/5b=16
A carton can hold 1000 unit cubes that measure 1 inch by 1 inch by 1 inch. Describe the dimensions of the carton using unit cubes. Can you explain to me how to
What is a distinct factor in math?
one egg carton holds 12 eggs .how many cartons  are you able  to fill with 60 eggs.help me please.
What is a distinct factor in math?
Your dad tells you that he will pay you $6.00 an hour for the 6 seconds that you take to wash your hands before dinner. How much did you make for washing your h
Simplify and show your work -8 + 4i / 4 - 4i
Twice as number decreased by 9 is 7