Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

Why was the Canterbury tales an important work?
Read this example of incorrect sentence structure. Heavy, black clouds rushing in from the horizon. Which revision corrects the sentence?
What is the answer for 44/p= 11/5 p=_____
the reflective quality of a surface is known as
During which phase of the menstrual cycle does the endometrial tissue develop
ten times the sum of half a number x and 5 is 8
A florist is creating centerpieces for an upcoming event later this evening. She has already been working for two hours and has budgeted only 6 hours to create
in a expirement, lydia added 50 grams of sugar to 200 milliliters of water. She stirred the mixture, and the sugar eventually dissolved into the water and could
Find the derivative dy / dx for y = x^3 - 5x / x^2 - 1
HELP PLEASE THANK THANK YOU WILL MARK YOU AS THE BRAINIEST IF I CA!!!!!!!!!!!!