icslunmelancon icslunmelancon
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jason rented a video game for 2 days for $6. How much would it cost to rent the video game for 5 days?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 02-11-2018

$6 /2 days = x/ 5 days

using cross products

6 * 5 = x *2

divide by 2

30/2 =x

x = 15

Answer: $15.00

Answer Link
allieballey0727
allieballey0727 allieballey0727
  • 02-11-2018
a day cost $3
multiple 3, times times.
so the answer would be $15
Answer Link

Otras preguntas

how document c help you answer how did the nile shape ancient Egypt
Esteban counted the number of steps it took him to walk to school.He counted 1,138 steps.How many steps does he take walking to and from school each day?
is a largemouth bass a omnivore?
if Teresa's daughter is my daughter's mother Who am I to Teresa
What is needed for an idea to be scientifically reliable?
Familia lexicalA a cuvantului profesor
What is the simplest form for the fractions 12/30,12/20 and 21/35
The __________ and Ronne ice shelves are major landforms in Antarctica. a. Ayers b. Aoraki c. Cook d. Ross
Tameron is driving 540 miles to college. If he drives at an average rate of 45 miles per hour, how many hours will it take him to get 3/4 of the way there?
You have prepared 42 mL of distilled water,18 mL of vinegar and 47 mL of salt water for an experiment. How many milliliters of solution will you have if you fi