brodtfamily4
brodtfamily4 brodtfamily4
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

20 POINTS! ANSWER QUICK! GOOD LUCK! LAST OF THE DAY! :) (EASY)

Rachel bought 2 pounds of apples and 3 pounds of peaches for a cost of $10.45. The apples and peaches cost the same amount per pound. What was the unit rate?

Respuesta :

bubble1447
bubble1447 bubble1447
  • 02-11-2018
it would be 2.09 dollars per pound of fruit
Answer Link

Otras preguntas

Five times Carl's age plus three times Jill's age equals 110. Jill's age is also two times Carl's age. How old is Carla ?
Compare the excretory system and urinary system
Which of the following is a relatively new disease? A. polio B. bird flu C. small pox D. tuberculosis
how many one-ounce slices of cheese are in a pound?
what is the answer 6 7/8 - 1 2/8
what are two factors that can produce metamorphic rocks
write 17/5 as a mixed number in simplest form?
What are some aspects of cultural life in the Maldives?
Let f(x)=x^3-x-1 a. Find the equation of the tangent line to the graph of the function at x = 0. b. What does the derivative of the function at x = 0 tell you
was the first civilization to use letters rather than images as a system of writing? Phoenician Chinese Olmec Harappan