justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

Sensory nerve endings that respond to stimuli are called.
Anyone know these answers ?
what do i supposed to do with this ?
What does the underlined word mean in the following sentence? Ils finissent le travail. are finishing have finished is finishing will finish Ο Ο
How many atoms are represented by the formula CaF2
Select the correct answer. Listen to Eric read a number: What number did he read? OA. cinco OB. veinte y cinco OC. quince OD. veintiuno
he change in pitch due to a moving wave source is called ______. a resonance b the Doppler effect c a rarefaction d the compressional effect
Which of the following types of accounts have a normal credit balance? assets and liabilities revenues and capital capital and drawing liabilities and expenses
tina bought three pairs of jeans and three sweaters that were on sale she paid a total of 105.69 if the jeans were 26.93 how much was each sweater?
A waiter's weekly salary can be modeled by the equation y = 0.2x + 300, where x is the amount spent by the customers in dollars and y is the waiter's total inco