IAmUrDaddy
IAmUrDaddy IAmUrDaddy
  • 16-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 3 pairs of insulated socks costs ​$16.47. What is the unit price of the pairs of socks​?

Respuesta :

sarah271828 sarah271828
  • 16-10-2018
i think that is $5/49
Answer Link
starrcountryman
starrcountryman starrcountryman
  • 16-10-2018

Answer:

The pairs of socks would be sold for $5.49 individually.

Step-by-step explanation:

You must divide 16.47 by 3.

On a table this would be shown as

x y

1 $5.49

2 $10.98

3 $16.47


Answer Link

Otras preguntas

Your cousin posted a link to an article with an incendiary headline.
pls help, need answers asap
How transitions and other significant events impact babies and young children?
The largest desert in the world is the _____________ . a. Gobi c. Sonoran b. Sahara d. Kalahari
Solve for Y in General 12x − 3y = −6
The drama club sells tickets to a performance. The cost is $1 for each adult and students are free. What is the total cost for 2 adults and 4 students?
I need help with this
can I please get help
What’s the definition to estrogen
How do people demonstrate that popular sovereignty exists?