dylantoruno24
dylantoruno24 dylantoruno24
  • 15-10-2018
  • Mathematics
contestada

Wilhema bought 6 bars of soap for $12. The next day, Sophia bought 10 bars of the same kind of soap for $20. What is the cost of 1 bar of soap?

Respuesta :

asreker
asreker asreker
  • 15-10-2018

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

To get this number you can divide the cost by the amount of bars of soap.

12/6=2

20/10=2

Hope this helps!


Answer Link

Otras preguntas

HELPPPPPPPPPPPP ASAP What is the volume of the cylinder below? Use 3.14[tex] \pi [/tex] for and round to the nearest tenth.
what is trunks? and what are fruits and flowers?
Which of the following is the graph of y=3/4 x-3 HELP
Help emergent please !! Need it answered correctly
why were spices expensive for europeans
I’m confused on this one
The width of a credit card is 5.6 centimeters. What is this in millimeters (mm)?
What does C.L.O stands for?
Which choice uses a colon correctly? The library opens at 10:00 a.m. Saturday. The library closes: at 500 p.m. The library: closes at 5:00 p.m. The library ope
BRAINLIESTTT ASAP!!! 1. How do stars form within nebulas? 2. How is an HR diagram created?