fdfvfvfv406 fdfvfvfv406
  • 13-10-2018
  • Mathematics
contestada

6 ears of corn for 1.80 what was the cost per ear

Respuesta :

PeytonStewart
PeytonStewart PeytonStewart
  • 13-10-2018

To get the cost per ear of corn, take the final price and divide it by the amount of corn you have.

$1.80 per ear of corn/ 6 ears of corn

1.80/6= 0.3

The cost per ear of corn is 30 cents per ear.

Hope this helps! Comment with any questions.

Answer Link

Otras preguntas

how do pesticides influence our access to healthy food in a POSITIVEway?
what kind of image is formed by the lenses of the glasses worn by a 68-year-old male who sees an object 2 m away?
Help! hurry!! NO SPAM!!! I will mark brainliest if you get it correct, and show your work. Using the graph of f(x)=√x as a guide, which of the following represe
Learning Task 2: Fill in the table using the list of animals below. Tamaraw Centipedes Beetle Dolphin Bat Mosquito Monkey Rabbit Mouse Ant With Backbone Without
please help ill give u brainliest?!
On her way home from her afternoon nutrition class, Laura stops at the supermarket to pick up a few items she needs for the rest of the week. After picking up b
what is the difference between economy and premium economy
12. MINIATURE GOLF A miniature golf course offers a $1 ice cream cone with each round of golf purchased. If five friends each had a cone after golfing and spend
What were the 2 first kingdoms of Ancient Egypt and where were they located? ​
PLS HELP WILL MARK YOU BRAINLIEST!! No fake answers pls