midtermssavior
midtermssavior midtermssavior
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

at the market, 2.4 pounds of peas cost 1.68 dollars. How much does one pound of peas cost?

Respuesta :

isnyder10 isnyder10
  • 12-10-2018
.7

because you need to get the original unit price which is 0.7 then multiply that by 1 and get your answer
Answer Link

Otras preguntas

Which is the best estimate of -14 1/9 (-2 9/10)
PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER PLS GIVE ME A STEP BY STEP EXPLANATION!! The Hurricane Hunters took the follow
Solve the following. 2x^2-7x-4/6x^2+7x+2<0 Can someone explain how to solve this.
simplify3³×9²×125³÷9³
Read the paragraph. Then answer the question that follows. Perhaps you wanted pizza for dinner, but were out voted by the rest of the family who wanted chili. T
True or False. A session law is passed by Congress and published in the U.S. Code.
What are fixed expenses? O A. The amount of money the retailer spends to buy each item from the wholesaler or producer B. All expenses that are the same fixed a
Match each item to its description by selecting an object from each group. Not all the items will be used.
6. Where all controls are lie a) Properties b) Toolbox c) Solution Explorer d) Files
write a poem about how important is time