janiecia janiecia
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

A 17 ounce box of special K for $4.89 or a 21 ounce box of cheerios for $5.69. The better deal is?

Respuesta :

sergri928
sergri928 sergri928
  • 11-10-2018

The better deal is the 21-ounce one because its unit rate equals less than the 17-ounce one

Answer Link
rilayyyyy
rilayyyyy rilayyyyy
  • 11-10-2018

Break down the price per ounce.

[tex]\frac{4.89}{17} = 28[/tex] [28¢ per ounce]

[tex]\frac{5.69}{21} = 27[/tex] [27¢ per ounce]

The box of Cheerios is the better deal.

Answer Link

Otras preguntas

What temperature is suitable for microorganisms to live in.
Why do the constellations seem to move around in the sky? A. Gravity pulls them closer to Earth, and then lets them go. B. The Earth's rotation makes the conste
Solve the following equation for r2: Q = 2sL(T2-T1)/ln(r2/r1) when: Q=1,500,000, s=30, T2=275, T1=22, L=10, r1=6.
The process to formally amend the u.s. constitution?
The table shows a direct variation. What is the constant of variation? x y 2 4.8 4.5 10.8 6 14.4
how can an argument be made that an arms build up might lead to peace
how many eighths make 5 7/8 ?
Express 5/21 as a decimal.
Subtract. –7.3 – 4.9 A. –12.2 B. –2.4 C. 2.4 D. 12.2
Which of the words pairs has the same relationship STEREO:MUSIC Oven:heat Piano : wood Sound : noise Wife : husband