jonathgar1893 jonathgar1893
  • 03-10-2018
  • Mathematics
contestada

If you have $10 and bananas cost 80 cents per pound and apples are $1.40 per pound will you have enough money

Respuesta :

lil1220 lil1220
  • 03-10-2018
yes you will have enough if you're buying
one pound
Answer Link

Otras preguntas

The feeling of fervent devotion toward one’s nation above all others is known as?
What types of individuals in a population are represented by the two ends of a bell curve ?
Round each number to the nearest thousand. Which is the best estimate for the sum of 472,378+178,261? a. 650,000 b. 650,600 c. 651,000 d. 652,000
A student is applying the scientific method to a study of the effect of temperature on plant growth. Each day he writes down the temperature and plant height me
Why is it important that the phospholipid bilayer be both hydrophobic and hydrophilic?
according to the declaration of independence, the people have the right to alter or abolish a government if that government?
the sum of three numbers is 79. The second number is 5 times the first, while the third is 16 more than the first. Find the number
True or false? for any two nonzero integers, the product and quotient have the same sign.
Explain how comparing 645 and 738 is different from comparing 645 and 649
Mr. Jones, the science teacher, tells his students that energy cannot be created; it must be captured from the environment. He is talking about the _____. food