catwinkrx catwinkrx
  • 03-10-2018
  • Mathematics
contestada

A bow of dictionaries costs $84. An individual dictionary costs $5. You decide ti buy 3 boxes of 20 dictionaries. How much do you pay for each one? Please help and explain.

Respuesta :

ksevilla ksevilla
  • 03-10-2018
84×3 = $242

242/20 = $12.60

you pay $12.60 for each dictionary
Answer Link

Otras preguntas

2^m ÷ 2^ -4 = 4^5 pls help
1221 bottles is packaged in 3 sacks.will there be any bottle leaf over? how do you know?​
Detine prime number with example?​
In 2008 a house is worth $350 000.The value of this house increased by 12% during the year of 2007.What was the value of the house at the beginning of 2007?​
Cardiorespiratory fitness is most likely to improve due to which of the following types of exercise? A. bicycling B.weight lifting C.push-ups D.sit-ups
At what age do infants become able to recognize themselves in a mirror?
how is the formation of covalent bonds similar ot the students sharing markers discu
Translate a quiz into Spanish ​
Alan’s go-kart travels 1760 feet per minute, and Barry’s go-kart travels 21 miles per hour. Whose go-kart travels faster?
the graph of function f is shown above. if g(x)=x^2/f(x) what is the value of g'(1)?​