ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

The type and age of rocks found in the mountain range are also found on another continent. What might this mean?
the reproductive system of a male mammal provides
Why were the committees of correspondence powerful?
When 40 is added to the number of miles Karen ran last week, the result is the same as adding 10 to 4 times the number of miles she ran last week. How many mile
How do you put allele in a sentence
An archer’s arrow follows a parabolic path. The height of the arrow f(x) is given by f(x) = -16x^2 + 200x + 4, in feet. Find the maximum height of the arrow.
Which sentence has two antecedents and one pronoun? Laurie likes to bake in her new oven. Cody and Aleena sold their car. My school does not have an October
5. On average, how many years earlier do smokers die than nonsmokers? (Points : 1) 5 to 6 10 to 11 13 to 14 19 to 20
Failure to incorporate _______ can easily lead to _______. Would the answer be: citations, plagiarism?
is a centimeter one tenth or one hundredth or a meter