10abigailkimjd 10abigailkimjd
  • 14-09-2018
  • Mathematics
contestada

Klara bought a dozen bags of bird food for $27. Use compatible numbers to find the approximate cost of six dozen bags of bird food. Show how you estimated.

Respuesta :

confusedwithhw
confusedwithhw confusedwithhw
  • 14-09-2018
x=cost of bird food
dozen=12

12x=27
x=$9/4=2.25 dollars per bag

6 dozen=6×12=72bags
2.25×72= $162
Answer Link

Otras preguntas

1,352 pounds is what fraction short of a ton? A) 169/250             B) 77/100               C)13/20             D140/223
What is the value of x in 15x-10= 20
what It Trigonometry ?
after clicking the start button on your computer screen desktop what option would you then select to examine system components you might want to modify?
Which of the following oxides can dissolve in water to form a solution that would turn litmus indicator red in color? a. MgO b. K₂O c. CO₂ d. ZnO e. H₂O
how do i round 3,176 to the nearest thousand
I need a Amazon tribe name please! Need for Monday
What is 68 divided by the square root of 4
I need a Amazon tribe name please! Need for Monday
How many heart chambers does a shark have?