Upinthecloud
Upinthecloud Upinthecloud
  • 12-09-2018
  • Mathematics
contestada

Chunky chocolate sells 2 pounds of chocolate for $3.00 How much will it cost to purchase 5 pounds of. chocolate?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-09-2018

You need to find the price per pound of chocolate

$3/2 = $1.50

Now you need to multiply the price per pound by 5 to get the total cost

$1.50 times 5 = $7.50

The cost is $7.50

Answer Link
tsj2144 tsj2144
  • 12-09-2018

2 pounds is 3$ 4 pounds would be 6$ then add $1.50 for the 5th pound and you get $7.50

Answer Link

Otras preguntas

The articles of confederation allowed congress to 1. Make and borrow money. 2. Declare war. 3. Create a postal service. 4. All the above
Question within image.
100 POINTS HELP ASAP Linear Combination
7(-4x - 1) = 49 Not sure of steps
Answer me pls I will mark brainliest worth 50 points. (sorry when I put 100 it goes to 50). A random sample of dogs at different animal shelters in Abu Dhabi sh
Will mark brainliest! Please HELP ASAP EXTRA POINTS
Translate they ran yesterday in Spanish
The first formant of your vocal system can be modeled as the resonance of an open-closed tube, the closed end being your vocal cords and the open end your lips.
Please help, I’ll mark as brainliest.
Which one of the following rules describe this transformation?​