phillgrunn1296 phillgrunn1296
  • 11-09-2018
  • Mathematics
contestada

You want to buy some rice. A 7-ounce package costs 2.59. A 12- ounce package costs $4.56. An 18-ounce package costs 6.30 which package is the Best Buy?

Respuesta :

emmapop567
emmapop567 emmapop567
  • 12-11-2020

From the above calculations, we can see that the cost of 1-ounce Type 3 rice is lowest. Therefore, 18-ounce package is Best Buy.

Answer Link

Otras preguntas

A system to maintain homeostasis must have at least four parts that function together. name these abd bruefly explain what each one does
John has 12 pounds of dog food and is going to separate it into 3/4 pound portions.how many portions of dog food will he have
The synonym for glum is
The dark, smooth surface areas of the moon are known as? A, highland. B, craters. C,Niles. D, maria
are the two triangles similar? how do you know? A. no B. yes; by AA C. yes; by SAS D. yes; by SSS
When an artist is making pottery by hand throwing, the first step when he or she forms the clay on a potter's wheel is to ______?
Solve and check the following equation algebraically. 1/2(x + 32) = -10
20% of the past 60% days how many days did it rain
What country is 29 degrees north latitude and 29 degrees east longitude?
If you were to interview Mauri Rapp, the author of this passage, which question would be the MOST relevant? A) Have you added any new technological terms to you