samieskyy723 samieskyy723
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

Lisa paid $43.95 for 16.1 gallons of gasoline.what was the cost per gallon,rounded to the nearest hundredth

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 12-09-2018

"Per" means "divided by," so "cost per gallon" means "cost divided by gallons".

cost/gallons = $43.95/16.1 ≈ $2.73

Answer Link

Otras preguntas

Gina charges $28 for 3 hours of lessons. Hector charges $18 for 2 hours of lessons. Who offers a better deal????
is a pictograph is a character that represent an idea true or false
why do volcanoes erupt in the part of the world where Mont  Isle is located??
An engineer in India (standard household voltage = 220 volts) is designing a transformer for use on her upcoming trip to Canada (standard household voltage = 12
What happens when two oceanic plates collide
What does this quote mean? "Our desire to conform is greater than our respect for objective facts"? And you either defend, challenge, or neutral for the quote.
Katrina has 8 ribbons for her hair.3/4 of the ribbons are blue.how many of Katrina ribbons are blue.could u show me how 2 find the answer..
Frank is putting up a wallpaper in his bedroom. His bedroom measures 1 1/8 feet long and 9 3/4 feet wide. What is the perimeter of Franks bedroom?
7 qt. 2c. =______ c.
Do you underline or put book titles in quotations?