zariyahcuddless zariyahcuddless
  • 01-09-2018
  • Mathematics
contestada

Plz help I really don’t understand

Plz help I really dont understand class=

Respuesta :

cc7525725
cc7525725 cc7525725
  • 01-09-2018
John offers the better price
Ver imagen cc7525725
Answer Link
AparriSwag
AparriSwag AparriSwag
  • 01-09-2018

Sara offers the better price.

Sara: 3 cookies is 2.49      1 cookie is x.  that means:

x · 3 = 2.49

x=  2.49 divided by 3 = 0.4

John : 7 cookies = 5.39      1 cookie = y    That means:

y · 7 = 5.39

y = 5.39 divided by 7 = 0.707

Conclusion:  Sara is cheaper than John.

Hope this helps!-Aparri  :)


Answer Link

Otras preguntas

The sum of two numbers is 95, and their difference is 61. What are the two numbers?
Verify the identity sec(beta) - 1 / cos(beta) = sec(beta)
McDonald's has sold more than a billion hamburgers. If it were possible to eat a hamburger every minute of everyday (day and night) without stopping, how many y
Taylor wants to make 2 1/2 times the quantity given in a recipe. The recipe calls for 1 3/4 cups of flour. How much flour will Taylor need?
9/10 divided by (1/10 plus 2/5)
If light travels 671,000,000 miles per hour, how many miles will it travel in one minute?
graph x+2 is greater than -2
what do you call two ratios that have the same value
McDonald's has sold more than a billion hamburgers. If it were possible to eat a hamburger every minute of everyday (day and night) without stopping, how many y
McDonald's has sold more than a billion hamburgers. If it were possible to eat a hamburger every minute of everyday (day and night) without stopping, how many y