chrisfrezar chrisfrezar
  • 03-09-2014
  • Mathematics
contestada

value mart is having a back to school sale on pencils a pack of 30 sells for 7.97 whereas a 12 pack brand cost for 4.77 which is better to buy

and please explain

Respuesta :

asdfasdf
asdfasdf asdfasdf
  • 03-09-2014


30 pack.

if you buy 2 12 packs, it will cost 9.54 and that's only 24 pencils.

Answer Link

Otras preguntas

how did machiavellis work influence political power in the western world
Find the area of a triangle with a base length of 3 units and a height of 4 units.
One major difference between plant and animal cells is that plant cells are the only ones with ?
the ratio of men to women in a class is 6 to 5. how many women students are there if there are 3600 men?
what is a protective layer around all cells that controls the movement of materials into and out of the cell
identify two composite numbers that each have 8 as a factor
Mentally convert the base ten numeral 77 to base two
Which of the following circulatory system diseases is also referred to as hypertension?
A person who will follow your instructions specified in your will is called a(n): a. beneficiary. b. trustor. c. witness. d. executor or executrix.
What are differences and similarities between the nervous and endocrine systems?