arii630
arii630 arii630
  • 13-08-2018
  • Mathematics
contestada

A pack of 30 pencils cost $7.97 and a pack of 12 pencils cost $4.77. which is better? how do you know?

A pack of 30 pencils cost 797 and a pack of 12 pencils cost 477 which is better how do you know class=

Respuesta :

sharon56
sharon56 sharon56
  • 13-08-2018
$7.97 : 30 = only cost $0.26/pencil
$4.77 : 12 = cost $0.39/pencil

That's means a pack of 30 pencils is cheaper than a pack of 12 pencils. Of course a pack of 30 pencils is better to buy.
Answer Link

Otras preguntas

Which is caused when there is a permanent change to the sequence of a gene?
In the 1960s and 1970s, women’s liberation activists used ____________ to convince women that they were being deprived of their rights and of socially valued re
Define power of the purse
What religion group founded pennsylvania?
The words and teachings of Muhammad were collected into a single book called the _________. A.Qur'an B.Caliph C.Torah D.Jihad
Archetypes are a type of _______ that appear throughout history. A. palliation B. subgenre C. foreshadowing D. motif Student Answer: D Answer: Incorrect
What is 18 tonnes decreased by 30%
why​ ​are​ ​some​ ​fairy​ ​tales​ ​still​ ​relevant​ ​three​ ​centuries later?
What was the achievements of the Gupta Empire?
65 is 5% of what number