humnacutie27 humnacutie27
  • 04-08-2018
  • Mathematics
contestada

a king size candy cost $3 with each bar having 1,848 calories. If you bought 9 candy bars and toom 8 days eating them (eating the same amount each day) how many calories would you consume a day?

Respuesta :

ashleyyyt
ashleyyyt ashleyyyt
  • 05-08-2018
1848×9=16632

16632÷8=2079 calories
Answer Link
meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 01-09-2018
The answer to the question
Ver imagen meredith48034
Answer Link

Otras preguntas

which of these nutrients help the body absorb vitamins and sustain the immune system? protein carbohydrates fats minerals
can someone please help me to work this out
#73 will give brainliest to best answer!​
I want help solving Id also like to know how you got the answer for future reference. ♥️​
Explain what evidence is most useful when making predictions Provide an emple of what that evidence might be I need help fast please
A linear pair must add up to 180 degrees is true or false?
PLEASE ANSWER THE QUESTION I’LL MARK BRAINIEST
Denice made 9 identical bags using 4 yards of fabric. How much fabric did denice use for each bag
Write down at least 3 equations as you solve them
Evaluate 1/x^-2 for x= 7. -49 49 1/49 Please help And thx but HURRY