rainelynfampulpbr0bd rainelynfampulpbr0bd
  • 12-07-2018
  • Advanced Placement (AP)
contestada

In a local supermarket,3/4 kilogram of the squid costs 156 peses.How much do 4 kilograms of squid cost?

Respuesta :

BiologiaMagister
BiologiaMagister BiologiaMagister
  • 12-07-2018

Use the rule of 3:


750g (3/4kg) = 156p

1000g = Xp


(1000 * 156) / 750

156,000 / 750

208.


Answer:


[tex] \boxed{\bf~208~peses~per~Kg.} [/tex]




Hope it helped,


Happy homework/ study/ exam!

Answer Link
Imamantonlaveymttqin
Imamantonlaveymttqin Imamantonlaveymttqin
  • 26-07-2018
thats the answer for the question
Ver imagen Imamantonlaveymttqin
Answer Link

Otras preguntas

Why is chemistry a science, but alchemy was not?
AB is a straight line. Work out the size of angle x. Not drawn accurately 42° Х 29° А B
Which best explains why the narrator mentions the gentleman's names in the opening sentence? to establish credibility, suggesting many want to hear his tale to
Compare and contrast the goals of the Glorious Revolution, American Revolution, French Revolution.
Which of the following is not a cardio-respiratory workout option
Boris Yeltsin lost support within Russia because of a. his inability to manage relations with the West. b. his inability to get Russia out of Afghanistan. c. th
An elevator filled with passengers has a mass of 1700 kg. (a) The elevator accelerates upward from rest at a rate of 1.20 m/s2 for 1.50 s. Calculate the tension
Milar Corporation makes a product with the following standard costs: The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct materi
Solve for z. 20 − (z + 7) = 0.9
obesity is defined as being thirty percent over the recommended weight